Nasbírat si dřevo se může mnoha lidem jevit jako praktická a beznákladová forma opatřování otopu. Do určité míry je to možné, pozor ale, abyste se nedostali do problémů s vlastníkem lesa nebo přímo se zákonem.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že les v zimě jen spí pod bílou peřinou, pro drobného vlastníka lesa práce samozřejmě nekončí.
Troudnatec kopytovitý nalezen v Beskydech
Nejedná se o zvíře, ani o hmyz, ale o dřevokaznou houbu typickou pro bukové a smíšené lesní porosty.
Seriál ptáci v zimě: Co patří na krmítko
V chladných měsících to ptáci nemají s potravou snadné a lidé jim proto chtějí trochu přilepšit. Jak ale ke krmení ptactva přistupovat, abychom neudělali více škody než užitku? Máme pro vás několik užitečných zásad od ornitologů.
Víte, jak bezpečně převážet vánoční stromek?
O tom, že stromeček nelze jenom tak uříznout v lese, asi není třeba psát. Víte ale, že i přeprava zakoupeného stromku má svoje pravidla?
Smrky a václavky. Spojenci nebo nepřátelé?
Václavky patří k nejvýznamnějším patogenům evropských lesů. Nejvíce náchylné k napadení touto houbou jsou dřeviny stresované vysokými teplotami či půdním suchem. Nejohroženější jsou smrky.
Změna klimatu a s ní související velkoplošný rozpad smrkových a borových porostů na našem území v posledních dvou desetiletích přinutily vlastníky lesů začít měnit dřevinnou skladbu a vysazovat lesy druhově pestřejší.
Léto je v důsledku horka a sucha obdobím zvýšeného nebezpečí lesních požárů. Měli bychom proto při pobytu v přírodě dbát zvýšené opatrnosti. V posledních letech totiž hoří v lese častěji, než tomu bylo dříve.
Úspěšnost práce lesníků závisí na dobré znalosti místních přírodních podmínek a jejich exaktním popisu v hospodářských plánovacích systémech.