Proč je potřeba se o lesy starat, co péče o les obnáší, za jak dlouho vyroste dospělý les a jak se mění české lesy po kůrovcové kalamitě? O tom jsme si povídali s předsedou SVOL Ing. Jiřím Svobodou, ředitelem Lesního družstva obcí v Přibyslavi.
Tradiční součástí evropského lesního hospodářství je také využívání nepůvodních dřevin. Po douglasce tisolisté se jedná zejména o jedli obrovskou - přistěhovalce ze Severní Ameriky.
V lesním hospodářství evropských zemí je v současné době rozšířeno více než 150 nepůvodních druhů dřevin z mimoevropských oblastí. Ještě větší množství najdeme pak v okrasných parcích či arboretech. Patří "exoti" do našich lesů?
Ačkoliv by se mohlo zdát, že les v zimě jen spí pod bílou peřinou, pro drobného vlastníka lesa práce samozřejmě nekončí.
Troudnatec kopytovitý nalezen v Beskydech
Nejedná se o zvíře, ani o hmyz, ale o dřevokaznou houbu typickou pro bukové a smíšené lesní porosty.
Seriál ptáci v zimě: Co patří na krmítko
V chladných měsících to ptáci nemají s potravou snadné a lidé jim proto chtějí trochu přilepšit. Jak ale ke krmení ptactva přistupovat, abychom neudělali více škody než užitku? Máme pro vás několik užitečných zásad od ornitologů.
Víte, jak bezpečně převážet vánoční stromek?
O tom, že stromeček nelze jenom tak uříznout v lese, asi není třeba psát. Víte ale, že i přeprava zakoupeného stromku má svoje pravidla?
Smrky a václavky. Spojenci nebo nepřátelé?
Václavky patří k nejvýznamnějším patogenům evropských lesů. Nejvíce náchylné k napadení touto houbou jsou dřeviny stresované vysokými teplotami či půdním suchem. Nejohroženější jsou smrky.
Změna klimatu a s ní související velkoplošný rozpad smrkových a borových porostů na našem území v posledních dvou desetiletích přinutily vlastníky lesů začít měnit dřevinnou skladbu a vysazovat lesy druhově pestřejší.