Co se děje s borovicemi? Ničí je houby?
V posledních dvaceti letech došlo k prudkému nárůstu odumírání borových porostů. Může za to dlouhodobé sucho které mimo jiné přeje rozvoji mnoha druhům agresivních biotických činitelů a houbových patogenů.
Borovice lesní je v České republice druhým nejrozšířenějším jehličnanem. Změna klimatu, menší množství srážek a zvyšování průměrných teplot jí ale nesvědčí. Borové lesy chřadnou a vědci poukazují na závažnost situace.
Tetřívek v ohrožení
Počet tetřívků obecných dlouhodobě klesá. Může za to neúspěšné hnízdění, predátoři, zvýšený turistický ruch i působení klimatické změny. Jedním z hlavních důvodů, proč je tetřívek zařazen mezi ohrožené druhy je ale mizení vhodných biotopů.
Návrat topolu černého do lužních lesů
V posledních letech dochází vlivem extrémních výkyvů počasí k ohrožení lužních lesů a hromadnému odumírání jasanů a olší působením houbových patogenů. Dle vědců by mohl řešení představovat původní topol černý.
Vědci z Technické univerzity ve Zvolenu se ve své práci zaměřili na výzkum historického vývoje pralesů. Z něho pak odvodily, jak perspektivně pěstovat lesy dneška.
Česko by mělo mít po dvaceti letech novelizovaný zákon o myslivosti, který slibuje zvýšené odstřely přemnožené zvěře, digitalizaci myslivosti, možnost lovit lukem a zejména pak posílení práv vlastníků lesů.
Seriál ptáci v zimě: Opeření otužilci
Zatímco lidé si dopřávají pohodlí a teplo ve svých vyhřátých domovech, nebo se choulí pod vrstvami oblečení, ptáci venku čelí mrazu i dešti. Mají drobná tělíčka a holé nožky. Jak to, že neumrznou?
Překvapivý potenciál smrkového mlází
Smrk ztepilý je vzhledem k rozsáhlým kalamitám na ústupu a jeho další pěstování v nižších polohách se považuje za rizikové. Stále však existuje významný podíl nesmíšených smrkových mlazin založených v minulosti, o něž se vyplatí pečovat a využít jejich potenciál.