Kůrovec smrkový je neblaze známý tím, že má na svědomí jednu z největších kalamit v našich lesích. Jeho larvy se živí lýkem, kterým smrk rozvádí vodu a živiny. Strom začne usychat a uhyne. Mimo kůrovce smrkového ale v lesích řádí i jeho "kolega", který ničí pro změnu modříny.

Proč ubývá tetřívků v našich lesích? Mimo jiné za to může kriticky přemnožená zvěř. Černý rytíř, jak je tetřívek obecný nazýván, patří v České republice do kategorie ohrožených druhů. Jeho populace dlouhodobě klesá, zejména vlivem predátorů, kteří napadají hnízda. Abychom tetřívky ochránili, je třeba vytvořit vhodné podmínky pro jejich život a...

Mrtvé stromy ročně uvolní podobné množství uhlíku, jako při spalování fosilních paliv na celém světě. Tuto šokující informaci zveřejnila Akademie věd ČR v září. Zpráva vycházela z mezinárodního výzkumu, který tým Mikrobiologického ústavu Akademie věd podnikl v loňském roce.

Lesy máme vypůjčené od našich předků, předejme je v co nejlepším stavu také našim potomkům. Tak zní poslání dokumentu, který v září představilo Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL).