Ve výpravách do lesa s košíkem drží Češi v Evropě prvenství. Víte ale, že i pro sběr hub platí určitá pravidla?
Prase divoké je původním evropským druhem, který v současné krajině nachází příhodné podmínky pro život a v souvislosti s globální klimatickou změnou a absencí velkých šelem jsou u něj silně omezeny přirozené regulační mechanismy. Vysoká početnost prasat vede k řadě závažných ekonomických, biologických i sociálních důsledků.
Co se děje v lese v srpnu
V lese hrají v tomto období léta hlavní roli plody. Borůvky, ostružiny, brusinky a houby. Kdo vyrazí do lesa, málokdy se odtud vrátí s prázdnou.
Umělá inteligence má své uplatnění napříč všemi obory a představuje také skvělý nástroj pro monitorování, hospodaření, správu i ochranu lesa. Její síla se nachází v družicovém sledování lesů a v chytrých algoritmech, které umožňují vědcům přesně detekovat a analyzovat vše související s jejich stavem i hrozícími riziky.
Co se děje v lese v červenci
Začíná houbařská sezóna, v lese lze sbírat zralé plody jahod, borůvek a malin. Les návštěvníkům poskytuje příjemný chládek a svěží vzduch v parném létě.
Na tuto a další otázky odpovídá Martin Bartoň, "lesní expert" ze společnosti Stora Enso, která patří mezi největší soukromé vlastníky lesů na světě. Stora Enso je výrobcem řešení založených na dřevě a biomase a je přední biohospodářskou společností. V České republice má dva dřevozpracující závody (v Plané u Mariánských lázní a ve Ždírci nad...