Lesníci říkají, že mají les jen "půjčený" od kolegů, kteří se o něj starali před nimi a jejich úkolem je ho předat v co nejlepším stavu dále. Jenže historicky největší kůrovcová kalamita pro současnou generaci lesníků přichystala obrovskou výzvu - už několik let bojují o budoucnost lesů pro nás všechny.

Obecní lesní majetek Lesy města Písku s. r. o. protkávají desítky kilometrů tras určených pro rekreaci. Navštěvují je rodiny s dětmi, běžci, cyklisté... Protáhnout tělo mohou ve speciálních lesních stanovištích s vybudovanými prvky ke cvičení malí i velcí. "Během koronakrize se k lesům veřejnost obrátila ještě v daleko větší míře, než kdy dřív,"...

Dnes stojí lesní hospodářství před obrovským problémem, se kterým se naposled potýkalo v 80. letech 20. století při imisní kalamitě - a to je zalesňování mnohahektarových holin. Jak k tomu lesníci přistupují? Co funguje a co ne? A proč se vlastníci nestátních lesů bez pomoci státu při obnově kalamitních holin neobejdou?

Veselý, pracovitý a velmi odhodlaný. To je první dojem, který z rozhovoru s Ing. Josefem Forstem získáte. Na pozici ekonoma a výrobního technika společnosti Domažlické městské lesy s r. o., působí několikátým rokem. Po otci, který byl také lesníkem, má "zelenou krev". A ještě něco... hrdě se hlásí k Chodům, kteří střežili naši hranici od nepaměti.

V posledních letech řada vědců poukázala na to, že i hospodářské lesy mohou skýtat velmi dobré podmínky pro život mnohých organismů, a tím podporovat biodiverzitu. Důležité je pěstovat lesy v různých věkových třídách v rámci jednoho území. Tím dochází k vytváření rozrůzněné mozaiky různých stanovišť s rozdílným prostředím mikrobiotopů.

Každý les někomu patří a zodpovědný vlastník lesa o svůj majetek - soukromý, obecní nebo církevní - pečuje. Mnoho lidí má zkreslenou představu o úloze vlastníků lesa, práci samotných lesníků nebo situaci v dnešních lesích. Část mýtů uvádí na pravou míru i další video ze seriálu Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL).

Obnova lesních porostů zničených historicky nejrozšířenější kůrovcovou kalamitou a dalšími vlivy sucha je pro vlastníky lesů tím nejdůležitějším úkolem. Benefity z lesů jsou k dispozici celé společnosti. Máte představu, co zvládne jediný hektar lesa?

Vlastníci lesů bojují s nejhorší kůrovcovou kalamitou v historii, která "kosí" smrkové porosty. Také ostatní stromy však mají své škůdce a borovice - náchylné na sucho - se jim jen velmi složitě brání. "Boj o les dnes probíhá na vícero frontách," říká zkušený lesník a jednatel Lesního družstva Vysoké Chvojno Radomír Charvát.