Lesníci mají po celý rok plné ruce práce. Zejména nově vysázené stromky potřebují jejich neustálou pozornost. Pro mladý les je lesník superhrdinou, který odráží útoky škůdců, brání stromky proti utlačení plevelem i před zvěří, která by si na nich s chutí smlsla.
Původ smrku odhalí jeho DNA
Základem kvalitního lesa je geneticky vhodný původní reprodukční materiál. Jak ale zjistit, že tomu tak skutečně je? Metodika využití DNA markerů je spolehlivým nástrojem.
Jakými dřevinami zalesňovat holiny po kůrovcové kalamitě? Tato otázka trápí mnohé vlastníky lesů i lesníky. Podmínky míst jsou totiž skutečně extrémní.
Mýty o lese a lesnictví: 11. díl - Z lesa si mohu odnést hub nebo dalších plodů, co unesu
Často získáváme pocit, že co v lese najdeme, můžeme si také automaticky odnést domů. Jak je to ale ve skutečnosti?
Zvěř je přirozená součást lesa. Pokud se ale přemnoží, vzniká v lesním ekosystému problém.
Obnova lesa je základní disciplínou pěstování lesů. Může být přirozená, umělá nebo kombinovaná. A zda je to tak jednoduché? Možná se budete divit.
Mýty o lese a lesnictví: 8. díl - Jako klimatizační jednotka fungují pouze listnaté stromy
Vzrostlý strom, vypaří za den až několik set litrů vody. Ochlazuje okolí a vytváří vzdušnou vlhkost. Říká se, že tuto schonost mají pouze listnáče, ale není tomu tak.
Mýty o lese a lesnictví: 7. díl - Smrku odzvonilo, stačí se podívat na následky kůrovcové kalamity
Hysterie proti smrku není na místě. Smrk ztepilý je dřevinou, která by měla i v obnově lesů po kůrovcové kalamitě hrát důležitou roli. Zásadní ale je vyvarovat se rozsáhlých monokultur smrku ve středních i vyšších polohách a rozsáhlých stejnověkých porostů.
Kůň který pracuje v lese při těžbě dřeva je často vnímán, jako týrané zvíře. O tom, proč koně v lesích ještě zcela nenahradila technika a jak je se zvířaty zacházeno vám právě prozradíme.