Prodej vánočních stromků v plném proudu: Ceny zůstávají podobné jako loni
Ceny vánočních stromků vypěstovaných v Čechách zůstanou na podobné úrovni jako loni, někde mohou být přibližně o pět procent vyšší. Dovezené stromky si taktéž udržely stejnou cenu. Za kolik tedy letos o Vánocích pořídíte smrček, jedli nebo borovičku?
Většina prodejců zahájila prodej vánočních stromků již v předposledním či posledním listopadovém týdnu.
Českým stromkům na trhu konkurují zejména levnější dánské jedle, kterých rok od roku přibývá. Dnes pokrývají až 70 % trhu.
Smrk, jedle nebo borovice?
Největší zájem mají Češi tradičně o jedli kavkazskou,
která v celkovém množství prodaných stromků činí asi 80 procent.
Druhý nejprodávanější je smrk pichlavý, ten tvoří asi desetinu prodejů.
Zbytek připadá na smrk ztepilý a borovici. Na českém trhu podle sdružení
přibývá také levnějších stromků dovezených z Dánska a Polska. Jedlí ze
zahraničí je na tuzemském trhu asi 70 procent.
Náš tip: Vánoční stromek si můžete zakoupit přímo u vlastníků lesů. Takové stromečky pocházejí z výchovných zásahů v lese. Nabídku vánočních stromků naleznete většinou přímo na stránkách větších vlastníků, případně se podívejte na sociální sítě. Informace mívají také obecní úřady.
Mimochodem... Věděli jste, že pětina Čechů už někdy uřízla stromek přímo v lese, ačkoliv každý les někomu patří a takové jednání je samozřejmě protiprávní?
Malý nebo až ke stropu?
Nejvíce na odbyt jdou stromky vysoké 150 až 200 cm.
Ceny vánočních stromků v roce 2023
- Za jedli kavkazskou v této výšce letos zákazníci zaplatí přibližně 690 až 990 korun
- Za smrk pichlavý 400 až 550 korun
- V případě smrku ztepilého se cena bude pohybovat mezi 300 až 400 korunami,
- Borovice by měla vyjít zhruba na 400 až 550 korun.
Ceny se pak stejně jako každý rok budou lišit v závislosti na regionu.
V České republice se ročně prodá asi 1,3 až 1,5 milionu vánočních stromků, a to jak těch vypěstovaných v tuzemsku, tak stromků z dovozu. Za stromky utratí každý rok zákazníci něco málo přes půl miliardy.
Péče o vánoční stromek
Když si řezaný stromek přivezete domů, vybalte ho ze sítě, aby se větve uvolnily a dejte jej do kýble s vodou na chladné místo (zahrada, balkon, garáž). Po přenesení domů, stromeček umístěte co možná nejdál od zdroje tepla a nezapomeňte na pravidelnou zálivku.
Umělý stromek
A na pulty obchodů se už v průběhu podzimních měsíců vrátily i stromky umělé, jejichž ceny v období adventu dosahují svého vrcholu. Levněji je pak lze pořídit v povánočních výprodejích. Vzhledem k tomu, že se jedná o investici na mnoho let dopředu, stojí za to si jeho nákup dobře naplánovat.
Umělý vánoční stromek preferuje dle průzkumů zhruba 15% českých domácností.
Nespornou výhodou umělého stromku je, že vám bude sloužit klidně i několik desítek let, po Vánocích ho uklidíte do sklepa a před svátky zase vyndáte. Ušetříte každý rok čas, peníze i síly, které byste museli věnovat nákupu a přípravě řezaného stromu. Nabídka umělých stromečků je široká, seženete je v mnoha barevných provedeních, tvarech a velikostech.
- Ceny se pohybují v opravdu široké škále podle velikosti, materiálu a zpracování. Umělý stromek koupíte už od částky 300 Kč a jeho cena se může vyšplhat třeba i na 30 000 Kč.
Stromek v květináči
Pokud patříte k těm, kterým je stromečků líto a tenhle vánoční byznys vám připadá neekologický a neetický, je stromek v květináči přesně pro vás.
Mezi nejoblíbenější druhy "hrnkových" vánočních stromků patří Jedle kavkazská, Smrk stříbrný a Smrk pichlavý. Ideální jsou pomalu rostoucí druhy, které poslouží jako vánoční stromeček i více let. Při samotném výběru stromečku je velmi důležité, abychom dbali na to, zda byl stromek v květináči pěstován od malička a zda má dokonale rozvinutý kořenový bal. Takový stromek snadněji překonává teplotní výkyvy, kterým bude vystaven.
- Ceny stromků se pohybují už zhruba od 250 Kč přičemž roli hraje druh dřeviny a její velikost.
Přečtěte si také: Vyrobeno ze dřeva: Tradiční formy na perníky nebo DiY inspirace: Dokonalé adventní dekorace z lesa