Hurá, nastává čas borůvek!
V nižších nadmořských polohách, jako je Polabí nebo Královéhradecko, už si na modrých a lahodných plodech mohou návštěvníci lesů pochutnávat zhruba od poloviny června, na horách pak začínají dozrávat právě teď v červenci.
Borůvky jsou hned po houbách nejvíce sbíranými a také vůbec nejoblíbenějšími plody lesa. Každý rok tak za nimi vyráží asi třicet procent českých rodin. Daleko za sebou nechávají maliny, ostružiny bezinky a brusinky.
Zdraví v každé kuliččce
Jedničku mezi bobulovitým ovocem z nich dělá typická osvěžující sladkokyselá chuť i výživové a zdravotní benefity. Borůvky totiž patří mezi největší přírodní zdroje antioxidantů, podporují obranyschopnost organismu, napomáhají udržovat správnou funkci močových cest a fungují jako prevence infekcí, ale i srdečních chorob a rakoviny. Díky řadě vitaminů, minerálů a stopových prvků je jim přičítán pozitivní vliv na zrak, paměť a zpomalování procesů stárnutí.
Přečtěte si také: Češi si loni odnesli z lesa houby, borůvky, maliny a ostružiny za 7,2 miliardy korun
Drsné borůvkové nájezdy
Příležitostní sběrači, kteří si touží natrhat kyblík pro vlastní potřebu, pro les nepředstavují žádné riziko. Podstatně horší je to ale s neukázněnými nájezdníky česajícími borůvky ve velkém, za účelem prodeje. Litr borůvek vyjde letos asi na 130 korun. Sběrači často používají k trhání hřebeny, které ničí keře borůvčí. A další riziko pak představuje sběr v oblastech s výskytem chráněných druhů ptáků, například tetřeva.
Ten kdo sbírá borůvky a poškozuje při tom les, může být podle lesního zákona potrestaný pětitisícovou pokutou.
Borůvky hrají v lese důležitou roli
Lesní borůvky plní v lesích a na pasekách několik důležitých funkcí. Například zpracovávají kyselý listový opad a tím udržují rovnováhu v koloběhu živin. Jejich půdopokryvnost pomáhá udržovat vlhkost v lesní půdě i na pasekách. Poskytují útočiště mnoha druhům hmyzu a dalším drobným živočichům. Pavouci si na nich vytvářejí pavučiny, na keřících se kuklí některé druhy motýlů a plody slouží jako potrava ptákům, drobným savcům i mravencům. Nektarem uvnitř svých květů pak lákají hmyz.
Není borůvka jako borůvka
To, co máme možnost koupit v podstatě po celý rok v obchodech, jsou větší a také chuťově odlišné kanadské borůvky. Lesní borůvky se k prodeji zatím nepěstují, jsou totiž závislé na rovnoměrné vlhkosti, která se vyskytuje pouze v lesním a horském prostředí.
Borůvky jsou jedinečným darem, který si s respektem k přírodě, můžeme v lese užívat právě nyní.
Přečtěte si také: Mýty o lese a lesnictví: 11. díl - Z lesa si mohu odnést hub nebo dalších plodů, co unesu
Přemýšlíte, co dobrého připravit právě z borůvek? Inspirujte se našimi recepty: