Slaví se Světový den sněhu: Víte, proč je sníh pro les důležitý?

13.01.2025

World Snow Day, neboli Světový den sněhu, se slaví 15. ledna. Jeho posláním je mimo jiné upozornit na klimatické změny ovlivňující sněhovou pokrývku a zdůraznit důležitost sněhu v některých oblastech naší planety.

Tento den byl vyhlášen v roce 2012 z iniciativy Mezinárodní lyžařské federace, aby oslavoval radost z pohybu na sněhu a zároveň upozornil na změny klimatu, které ovlivňují sněhovou pokrývku. Jeho poselstvím je přiblížit veřejnosti ochranu přírody a zimní sporty.

Proč je sníh tak důležitý pro naši krajinu?

Sníh v lese totiž přispívá k doplnění podzemních vod. Zejména v horských oblastech jsou lesy v zimě pokryté sněhem. Když přichází jaro, tání probíhá pomalu, což předchází vzniku povodní a umožňuje vodě vsakovat se a zůstat v krajině. Les v zimě působí bíle, tichým dojmem, pod sněhovou peřinou odpočívá. Když sněží, sníh se pozvolna ukládá na zem a les si tak připravuje zásoby vody na nadcházející období.

Přínosy sněhu pro přírodu

  • Doplňování podzemních vod: Tání sněhu umožňuje pomalé vsakování vody do půdy.

  • Prevence povodní: Pozvolné tání v lesních oblastech předchází rychlému odtoku vody a záplavám.

  • Zásobárna vody: Sníh poskytuje důležitý zdroj vody pro krajinu během suchých období.

Sníh v korunách stromů

Na ukládání a zásoby sněhu mají v lese vliv především stromy a vysoké keře. Maximální množství sněhu, které zůstane v korunách, závisí na typu stromů. Na jehličnanách se uchytí daleko více sněhu než na listnáčích, které jsou v zimě bez listů. Při sněžení dokáže jehličnatý les zachytit až 60 % spadlých sněhových srážek.

Sníh zachycený ve větvích je více vystaven vlivům větru a slunečního záření a je proto náchylnější k tání než sníh na zemi.

Les versus planina

V závislosti na počasí a složení lesní vegetace může být rozdíl v množství sněhu mezi lesem a otevřenými prostranstvími výrazný. Lesní paseky mohou mít o 25 až 40 % více sněhu než úplně otevřené plochy. Díky překážce, kterou tvoří dřeviny, se v těchto místech ukládá větší množství sněhu. Místní sněhová pokrývka může dosáhnout i několika metrů.

Jarní tání

Jaro přináší odtávání sněhu. V lesích k němu dochází postupně díky stínění korunami stromů. Nejdříve taje sníh na otevřených plochách, kde je teplota vyšší díky slunečnímu záření. Poté následuje tání v listnatých porostech a nakonec v jehličnatých lesích.

Význam postupného tání

  • Prevence povodní: Pozvolné odtávání sněhu předchází prudkému nárůstu vody v řekách.

  • Doplňování zásob podzemní vody: Pomalejší průsak vody zajišťuje hlubší hydrataci půdy.

Aktuální hrozby spojené s úbytkem sněhu

S ubýváním sněhové pokrývky vlivem klimatických změn se zvyšuje riziko sucha, snižuje se dostupnost vody v krajině a roste pravděpodobnost povodní při náhlém tání. Ochrana lesů a přirozených cyklů sněhu je proto klíčová pro zachování rovnováhy v přírodě.