Seriál ptáci v zimě: Nemoc na krmítku
Lidé v chladných měsících rádi ptáčkům přilepší a zároveň si při tom užívají pohled z okna na krmítko. Takové počínání by ale nemělo probíhat bezmyšlenkovitě a je třeba dodržovat jisté zásady. Chybné krmení totiž může ptákům spíše uškodit než pomoci.
Osvědčenou potravou na krmítku představují slunečnicová semínka. Vrabci nebo hrdličky uvítají také obilná zrna jako oves, proso a pšenici. Když necháte několik jablek na stromě, budou vám vděční kosi. Strakapoudy, sýkorky či brhlíky nejlépe pohostíte lojovou koulí.
Pozor na nebezpečné síťky
Právě lojové koule je třeba umisťovat do krmítek či speciálních zásobníků bez sítěk, které mohou po spadnutí na zem sežrat psi nebo ježci. I samotným ptákům může síťka ublížit, pokud se jim do ní zapletou nožky či zobák.
Krmítko není popelnice
Naprosto nevhodné do krmítka jsou kuchyňské zbytky. V žádném případě sem nepatří sladká, kořeněná, přepálená, uzená nebo zkažená jídla. Ptákům způsobují těžké zažívací potíže a mnohdy i smrt. Z domácnosti můžeme použít suché ovesné vločky, strouhanku z neslaného pečiva, strouhanou mrkev, vařenou rýži či vařené brambory.
Více o tom, čím ptáky krmit, a co je pro ně naopak zcela nevhodné, se dočtete v předchozím dílu tohoto ptačího seriálu - Co patří na krmítko.
Krmení musí být chráněné
Potrava by měla být za všech okolností v krmítku chráněna před deštěm a sněhem. Navlhlé zrní či jiná potrava může být pro trávení ptáků škodlivá. Ve vlhkosti se také šíří choroby či plísně.
Čistota jako prevence šíření chorob
Je důležité denně z krmítka odstraňovat trus i zbytky potravy a minimálně jednou týdně krmítko vyčistit a vydezinfikovat. Pouze tímto způsobem můžeme předcházet šíření ptačích infekcí. Shlukování ptáků u krmítka má totiž i svá rizika. Ptáci jsou tu v těsném kontaktu a snadněji se mezi nimi šíří choroby.
Pokud pořizujete nové krmítko, raději zvolte několik menších než jedno veliké. Také při výběru dbejte na to, aby šlo snadno rozebrat a vyčistit a mělo stříšku či zásobník jako ochranu potravy před vlhkostí. Kritéria na údržbu splňují nejlépe krmítka z plastu.
Správné krmení ptáčků není jen radostí bez práce. Je tedy třeba s tím počítat, nebo se do toho raději vůbec nepouštět.
V případě nákazy je třeba jednat
Čím častěji krmítko sledujete, tím lépe. Můžete tak už v zárodku odhalit, přítomnost nemocného ptáka. Poznáte ho podle toho, že je načepýřený, apatický a často vypadá, jakoby spal. V takovém případě je třeba ihned reagovat a zabránit dalšímu šíření choroby. Okamžitě odstraňte všechny krmítka, vyčistěte je a vydezinfikujte ( např. slabým roztokem Sava), důkladně opláchnete a nechejte vyschnout. S krmením znovu začněte nejdříve za 14 dní. O výskytu nakaženého ptáka je dobré informovat Českou ornitologickou společnost i sousedy.
Přečtěte si také: Seriál ptáci v zimě: Opeření otužilci nebo Přikrmování lesní zvěře má svoje pravidla. Znáte je?