Seriál ptáci v zimě: Jak správně krmit vodní ptactvo
Při zimních procházkách k řece nebo k rybníku s sebou mnoho lidí přináší také sáček se suchými rohlíky pro kachny a labutě. Takovým krmením však zvířatům spíše uškodí, než pomohou!
Ve větším množství je pečivo pro labutě, kachny a další druhy, velmi škodlivé. Ptáci ho sice přijímají s nadšením a dokonce jej preferují před jinými druhy potravy. To je ovšem problém. Pečivo nemá velkou výživovou hodnotu. Ptáci tak sice mají plné žaludky, ale zároveň trpí podvýživou. Chybí jim důležité vitamíny, minerály a stopové prvky. To je nebezpečné zejména pro mláďata, která ke správnému vývoji potřebují živiny. Pokud je totiž ptačí mládě ve vývinu zásobeno pouze pečivem, může to vést až k vývojovým poruchám a deformacím peří a kostí. Ty mohou způsobit trvalé poškození a ptáka zbavit schopnosti létat. Mimo to, může pečivo způsobovat ptákům trávicí potíže a v krajním případě zapříčinit i jejich uhynutí.
Základní zásady krmení vodního ptactva
Krmte pouze v zimě, zejména během silných mrazů.
Nabízejte ptákům základní potraviny v přírodním stavu (neochucené).
Pokud vidíte, že se je vodě nebo na břehu větší množství krmiva, nepřihazujete další. Množství potravin ve vodě způsobuje její znečištění a podporuje množení mikroorganismů, které mohou působit i toxicky.
Vhodné potraviny pro labutě, kachny a další vodní ptáky
kukuřice
pšenice, žito, oves a další obilniny
vařené brambory
nakrájený hlávkový nebo jiný salát
zeleninové odřezky či slupky
mražený hrášek nebo kukuřice (stačí rozmrazit)
ptačí zob
speciální granule pro vrubozobé ptáky
Pamatujte na to, že přírodě můžeme vždy pomoci i uškodit zároveň. Pouze díky znalostem a správnému přístupu vodnímu ptactvu neublížíme a skutečně přilepšíme.
Přečtěte si také další díly našeho seriálu Ptáci v zimě: Nemoc na krmítku, Opeření otužilci nebo Co patří na krmítko