Troudnatec kopytovitý nalezen v Beskydech
Nejedná se o zvíře, ani o hmyz, ale o dřevokaznou houbu typickou pro bukové a smíšené lesní porosty.
Troudnatec kopytovitý je houba způsobující intenzivní bílou hnilobu dřeva. To v konečném důsledku výrazně snižuje biomechanickou vitalitu a statickou stabilitu buků. Do roku 2023 nebyly publikovány žádné údaje o kolonizaci smrků troudnatcem kopytovitým.
V průběhu mykologického průzkumu Slezska v Moravskoslezském kraji nedaleko obce Horní Lomná vědci našli dne 10 listopadu 2018 plodnice troudnatce kopytovitého na pařezu smrku ztepilého. Nález představuje první údaj o jeho výskytu na smrku v Karpatech.
Doposud byly známé údaje o kolonizaci smrku touto houbou v Evropě jen z jednoho záznamu ze Středočeské pahorkatiny a tří záznamů z rakouských Alp. Nález ze Středočeské pahorkatiny (Vlasák, 2009) představuje první nález troudnatce kopytovitého na smrku v Evropě, přestože kolonizace smrkového dřeva tímto druhem byla prokázána experimentálně již dříve. Další záznamy o kolonizaci jiných druhů jehličnatých dřevin (například jedle bělokoré) v Evropě jsou velmi vzácné, podobně jako záznamy o kolonizaci smrku troudnatcem kopytovitým. Experimentálně byla prokázána i pozitivní kolonizace kořenového systému sazenic borovice lesní.
Článek byl zpracován na základě tiskové zprávy od pana Jana Řezáče, VÚLHM, v. v. i.
Přečtěte si také: Zimní houby – víte, co sbírají super znalci? nebo Zvířata se skvělým sluchem