10 přísloví o lese: Víte, co znamenají?

15.07.2022

Vozit dříví do lesa, dvakrát měřit a jednou řezat nebo být z něčeho jelen. Přísloví, která všichni známe, používáme je, ale ne vždy jim správně rozumíme. Takhle je chápeme my z Kouzla lesa. 

1. Křičí jak na lesy

Toto přísloví říká, že dotyčný člověk se chová natolik hlučně, že je ho slyšet dočista přes celý les. Jak ale každý rozumný návštěvník ví, v lese je třeba chovat se naopak tiše, abychom nerušili jeho obyvatele. Nemusíme tu zrovna mlčet jako ryba, ale rozhodně ne křičet jak na lesy! 

2. Vozí dříví do lesa

Tahle lidová moudrost zase radí, že není třeba přidávat něčeho tam, kde je toho i tak dost.
Řecká verze přísloví zní: Vozí sovy do Athén. Právě sov bylo totiž ve středověkých Athénách tolik, že o další sovy ve městě tedy skutečně nikdo nestál. 

3. Když se kácí les, létají třísky

Toto přísloví glosuje skutečnost, že při důsledném prosazování čehokoli se nevyhneme nejrůznějším přešlapům. Často i dost fatálním. Při kácení stromů v lese ale k přešlapům docházet nemůže, a lze proto doporučit aplikovat následující přísloví ... 

4. Dvakrát měř, jednou řež

Spěchat se nevyplácí. Unáhlená rozhodnutí přináší zpravidla špatné výsledky. Lesníci a dřevorubci by nám jistě dali za pravdu, oni samozřejmě před řezem měří důkladně. 

5. Kdo se bojí, nesmí do lesa

A nebo naopak! Kdo se bojí, ten do lesa vyrazí, a svůj strach tím porazí. Co říkáte?

6. Pro stromy nevidí les

Úsloví je metaforou popisující člověka, kterému kvůli jednotlivostem uniká podstata celku. A vyložit by se dalo i tak, že často nevidíme něco, co máme doslova před očima. A to je v případě krásy lesa veliká škoda! 

7. Roste jako dříví v lese

Tímto rčením lidé dřív (a možná i dnes) hanlivě častovali děti, které vyrůstaly bez větších výchovných zásahů rodičů. Pokud bychom se na přísloví podívali z dnešního hlediska, nebylo by úplně aktuální. Protože o les se lesníci skutečně pravidelně starají. Od výsadby do mýtního kácení je nutné dělat mnoho výchovných zásahů, aby les vyrostl přiměřeně zdravý a kvalitní. Takže růst jako dříví v lese dnes vlastně znamená, mít pozornost a péči. 

8. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá

Přísloví nás upozorňuje na to, že všechny naše činy mají své následky. Co člověk dělá, to se mu vrátí. Při hlasitém volání do lesa, to v praxi může být třeba rozzlobený hajný nebo lesník, který se objeví. V lese, se přeci chováme tiše. Pak nám i les poskytne klid a svoji sílu. Prostě, jak se do lesa volá ... 

9. Být z něčeho jelen

Rčení poukazuje na zmatenost nebo situaci, která nás dokonale vyvedla z rovnováhy. Stává se to čas od času každému z nás, a proto, být z něčeho jelen není žádná ostuda, může to být zábava. 

10. Jde na to od lesa

Jít na to od lesa, znamená jít na něco či na někoho chytře a mazaně. Při kácení stromu v lese je přeci třeba uvažovat, kam kmen spadne, aby nikomu neublížil. 

Přečtěte si také: 10 nejkrásnějších citátů o lese