Přespávání v přírodě: Víte za jakých podmínek je možné?

02.07.2024

Letní noci strávené pod širákem jsou zážitkem, který nic nenahradí. A není se čemu divit, v přírodě je klid, svěží vzduch a můžete tady obdivovat východ slunce. Jenže ne všude je spaní povolené a pokud ano, musíte při něm splnit určité podmínky.

V České republice je táboření v lese mimo vyhrazená místa zakázáno. Povoleno je však tzv. nocování. Jaký je v těchto pojmech rozdíl a co musíte splnit abyste se vyhnuli pokutě a zbytečně neriskovali své zdraví? 

Tábořit v lese nelze, nocovat ano

Za táboření se považuje zejména vícedenní pobyt na jednom místě, kdy nocujete ve stanu nebo pod jiným přístřeškem. Nocování je možné definovat coby jednorázové přespání, po kterém ale na místě nezůstanou žádné stopy. Typicky se jedná o spaní pod širákem, tedy na karimatce položené na zemi nebo v závěsné hamace. Za těchto okolností přespat v lese můžete.

V národních parcích vás přespání může přijít draho

Daleko přísnější podmínky pak platí v národních parcích a národních přírodních rezervacích. Tady podle zákona návštěvníci nesmí vůbec sejít z turistické značené cesty a to z důvodu ochrany vzácných druhů rostlin a zvířat. Tyto oblasti nejsou vhodné ani pro nocování. Případné postihy za porušování zákona jsou v těchto chráněných územích pochopitelně mnohem přísnější než mimo ně.

Existují však i výjimky, například v NP Šumava jsou vybudována nouzová nocoviště, kde je za dodržení stanovených podmínek možné přespat i ve stanech.

Náš TIP: Pokud se nechcete vzdát spaní ve stanu, využívejte primárně kempy a oficiální místa určená k táboření. Popřípadě o povolení ke kempování požádejte majitele pozemku.

Je lepší být, nebo nebýt vidět?

Na to mají milovníci přespávání v přírodě odlišné názory. Odborníci rozhodně doporučují spát na dobře viditelném místě, používat svítivé barvy, zejména na provazy při zavěšování hamaky mezi stromy nebo dokonce nechat po celou noc svítit baterku. Budete tak viditelní a nikdo si vás nesplete s lovnou zvěří. Bohužel i takové nehody s tragickým koncem už se v minulosti staly.


Zásady při přespání v přírodě

Pokud se rozhodněte pro nocování v přírodě, dodržujte několik základních podmínek správného chování v lese, které mají oporu v zákoně. Pamatujte na to, že les má svého majitele a vy jste zda na návštěvě. Chovejte se tiše, abyste nerušili zvěř a s úctou k okolní krajině.

Co byste v lese rozhodně neměli dělat:

  • rozdělávat oheň
  • kouřit
  • narušovat klid
  • kácet a poškozovat stromy či další rostliny
  • narušovat půdní kryt
  • odhazovat odpadky

Jak je to s rozděláváním ohně 

Podle legislativy je možné rozdělat otevřený oheň ve vzdálenosti minimálně 50 metrů od hranice lesa, například na louce, a to jen s povolením majitele pozemku. Z lesa si pak můžete na podpal a přikládání odnést suché klestí bez kůry o průměru minimálně 7 cm, které najdete na zem.


Důležité věci, které si určitě vezměte s sebou

  • potřeby na spaní – spací pytel, karimatka nebo hamaka, případně stan

  • dobře zvolené oblečení – nejlépe termoprádlo, funkční mikina, nepromokavá bunda a pevné boty - pamatujte, že počasí se může rychle změnit, zejména v horských oblastech bývají i letní teploty v noci velmi nízké. 

  • čelovka případně ruční svítilna (ideálně obojí) 

  • lékárnička

  • nůž

  • mobilní telefon + powerbanka pro jeho dobití

  • dostatek jídla a pitné vody


Pamatujte také na to, že o místě kam se chystáte by měl být informovaný někdo z rodiny či vašich přátel.

Přečtěte si také: Co se v lese může a co naopak ne? nebo Desatero návštěvníka lesa - Znáte pravidla?