Nová pravidla při střetu se zvěří: Co se mění od dubna 2025?
Od dubna 2025 vstupují v platnost nová pravidla týkající se řešení dopravních nehod způsobených střetem se zvěří. Policie již nebude automaticky vyjíždět k těmto událostem, pokud nedojde k vážnému zranění osob či významné škodě na majetku. Místo fyzické přítomnosti na místě nehody bude možné získat elektronické potvrzení o oznámení události.

Střety se zvěří jsou nejčastější na jaře a na podzim. Na jaře, zejména v dubnu a květnu, je zvýšená aktivita zvěře spojena s reprodukcí a hledáním nových teritorií. Na podzim, v říjnu a listopadu, dochází k migraci za potravou a přípravě na zimní období. Nejrizikovější denní doby jsou brzké ranní hodiny mezi 5. a 7. hodinou a večerní mezi 20. a 22. hodinou, kdy je zvěř nejaktivnější.
Nejvíce střetů mají v Česku na svědomí srny, hned po nich divoká prasata a dále zajíci, jeleni a daňci.
Jak předcházet střetu se zvěří?
Snížení rychlosti: V oblastech s častým výskytem zvěře, označených příslušnými dopravními značkami, je vhodné snížit rychlost a být připraven na možný výskyt zvířat na vozovce.
Zvýšená pozornost: Věnujte zvýšenou pozornost při jízdě v blízkosti lesů, polí a vodních toků, zejména v rizikových obdobích a časech.
Použití světel: Za snížené viditelnosti používejte dálková světla, pokud to situace dovoluje, ale buďte připraveni je ztlumit při setkání s protijedoucími vozidly nebo při oslnění zvěře.
Opatrnost při oslnění: Některá zvířata mohou při oslnění zůstat stát na místě. V takových případech je důležité zpomalit a být připraven zastavit.
Co dělat, když střetu už nelze zabránit?
Pokud před vaše vozidlo vběhne lesní zvěř, doporučuje se začít brzdit, avšak zůstávat na vozovce ve svém jízdním pruhu. To je pro posádku vozu rozhodně bezpečnější varianta, než strhnout vůz stranou.

Co dělat po střetu se zvěří?
Zastavte vozidlo: Zapněte výstražná světla, oblečte si reflexní vestu a umístěte výstražný trojúhelník ve vzdálenosti minimálně 50 metrů za vozidlo.
Zajistěte bezpečnost: Přesuňte se na bezpečné místo mimo vozovku a ujistěte se, že nehrozí další nebezpečí.
Kdy volat policii? Policii je třeba volat, pokud dojde k usmrcení nebo zranění osoby, nebo pokud vznikne škoda, která přesahuje 100 000 Kč. Od července 2025 se tato hranice zvyšuje na 200 000 Kč. Dále je nutné volat policii, když dojde k poškození vozovky, jejího příslušenství nebo okolního majetku, jako jsou například ploty, jiná vozidla či veřejné osvětlení. Pokud škoda nepřesáhne uvedený limit a nedošlo k žádným zraněním, není povinnost policii volat, ale doporučuje se ji informovat. V takovém případě policie zajistí odstranění zvěře z vozovky a přijme potřebná opatření k zajištění plynulosti silničního provozu a bezpečnosti. Za předpokladu, že nehrozí žádné nebezpečí (zvíře neleží na vozovce) lze nově kontaktovat policii i prostřednictvím SMS nebo on-line.
Dokumentace: Pořiďte fotografie místa nehody, poškození vozidla a případně zraněné či usmrcené zvěře. Tyto důkazy mohou být důležité pro jednání s pojišťovnou. Lze si také vyžádat potvrzení o oznámení události od policie.
Nemanipulujte se zvěří: Nesnažte se zvíře odklidit z vozovky sami, mohlo by být zraněné a nebezpečné.
Kontaktujte pojišťovnu: Co nejdříve informujte svou pojišťovnu o nehodě a postupujte podle jejích pokynů pro uplatnění nároku na pojistné plnění.
Dodržováním těchto doporučení můžete snížit riziko střetu se zvěří a minimalizovat následky, pokud k takové situaci dojde.