Mýcení mýtů o lese (1. díl) - Mizí české lesy?

01.04.2025

Rozloha lesů a její vývoj jsou důležité ukazatele. Česká republika patří mezi středně lesnaté země. Při zjišťování, jaká je vlastně celková plocha lesů v Česku, můžeme narazit na mírně odlišné údaje.

Rozloha lesů a různá čísla

Ve Zprávě o stavu lesa a lesního hospodářství ČR v roce 2023 Ministerstvo zemědělství uvádí, že rozloha lesů je přibližně 2,7 milionu hektarů, což odpovídá lesnatosti 34 %. Národní inventarizace lesů (NIL) naproti tomu uvádí cca 2,9 milionu hektarů (lesnatost 37 %).

Čím je tento rozdíl způsoben? Data ve zprávách o stavu lesa vycházejí z evidence lesních pozemků vedených ČÚZK (Český úřad zeměměřičský a katastrální) v katastru nemovitostí. NIL naopak vychází z terénních průzkumů a zahrnuje i porosty, které nejsou v katastru nemovitostí jako PUPFL (pozemky určené k plnění funkcí lesa) zařazeny, ale splňují definici lesa podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO).


Podle FAO se lesem rozumí pozemek větší než 0,5 hektaru s celkovým zápojem stromů o výšce alespoň 5 metrů dosahujícím 10 %, včetně pozemků s výskytem stromů, které jsou schopny výše uvedených parametrů dosáhnout na daném stanovišti. Celkový zápoj zjednodušeně znamená procento půdy, které je pokryto stínem stromů, když se na ně díváme shora. Jsou zde zahrnuty také nelesní pozemky s trvalými porosty stromů, většinou přirozeného (náletového) původu.

V případě PUPFL se rozlišují lesní pozemky (porostní plocha a bezlesí) a pozemky jiných druhů, které jsou také chráněny lesním zákonem (např. zpevněné lesní cesty nebo drobné vodní plochy). 

Zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství ČR v roce 2023 uvádí celkovou výměru lesních pozemků 2 681,8 tis. hektarů a celkovou výměru PUPFL 2 696,8 tis. hektarů.

Co je zásadní

Pro národní i mezinárodní srovnávání lesnatosti je důležitější NIL, kterou provádí Národní lesnický institut (dříve Ústav pro hospodářskou úpravu lesů) zřízený Ministerstvem zemědělství. Ve třetím cyklu NIL (2016-2020) byla zjištěna rozloha lesa v ČR 2 923,2 tis. hektarů, což odpovídá lesnatosti 37,1 %. Výsledky NIL potvrzují dlouhodobý nárůst plochy lesa v ČR.

Dobrou zprávou je, že rozloha lesů v Česku se trvale zvyšuje díky dlouhodobému uplatňování principu trvalosti a vyrovnanosti lesního hospodaření.

Tento pozitivní trend je výsledkem dlouhodobého uplatňování principů trvalého a vyváženého lesního hospodaření. Naše lesy mají přibližně 270 let dlouhou tradici udržitelného hospodaření, která sahá až do dob Marie Terezie. Její lesní řády z let 1754-1756 položily základy těchto principů, které byly v průběhu staletí neustále zdokonalovány.

Dnes při hospodaření v lesích zohledňujeme ekologické, ekonomické i sociální aspekty, abychom zajistili, že lesní zdroje zůstanou zachovány i pro budoucí generace. Naše lesy tak poskytují dřevo a další suroviny, ale také přispívají k čistému ovzduší, biodiverzitě a rekreačním možnostem pro nás všechny.

Historický vývoj lesnatosti v českých zemích v %

Rok 1790 - procento lesnatosti 25 %

Rok 1865  - 28 %

1910 - 30 %

2000 - 33,4 %

2023 - 34,2 %

Zdroj: MZe