Máme z lesa – Dřevo na topení
Topení dřevem je ekologické a cenově výhodné. Praskající dřevěná polínka v krbu nebo kamnech vykouzlí doma vždy příjemnou a pohodovou atmosféru.
Stromy jsou tu s námi odnepaměti. Člověk velice brzy poznal, jak pro něho může být dřevo užitečné. Využíval jej na výrobu nástrojů, staveb i nábytku a pálením dřeva si zajišťoval tepelnou pohodu a upravoval pokrmy.
Dřevo bylo a je jedním
z největnějších pomocníků nás lidí.
Sonda do historie
K prvnímu prokázanému použití ohně člověkem došlo už 300 000 let před naším letopočtem. Zhruba 120 000 před naším letopočtem lidé využívali dřevo systematičtěji k topení i vaření jídla. Asi 10 000 let před naším letopočtem byl člověk schopen oheň přenášet z místa na místo. 1000 let před naším letopočtem bylo objeveno dřevěné uhlí a cca o 200 let později i využití tzv. uzavřeného systému, kdy se k vytápění uvnitř obydlí používaly kouřovody.
První energetická krize
Na počátku novověku vedla vysoká spotřeba dřeva k velké energetické krizi na přelomu 18. a 19. století. Po přijetí regulačních opatření a objevu uhlí, se stav lesů začal opět pomalu zlepšovat.
Topení dřevem z pohledu dneška
V současné době se palivové dříví začíná opět vracet na výsluní. Ceny elektrické energie a zemního plynu neustále stoupají, přičemž tento trend bude podle specialistů pokračovat i v následujících několika letech. Zatímco palivové dřevo si v dlouhodobém časovém horizontu udržuje konstantní cenu, a proto by se dalo považovat za topivo budoucnosti.
Vytápění dřevem představuje nejlevnější způsob, jak vyhřát celý interiér během krátké chvíle. Vznikají nové efektivnější a automatizované spalovací systémy, které jsou pro většinu domácnosti praktické a pohodlné.
Pohled na oheň v krbu nebo kamnech vyčaruje pocit domácí pohody, kterému se nic nevyrovná.
Dřevo, štěpka, pelety
Palivové dříví se vyrábí z nejméně kvalitního dřeva, které není vhodné např. pro výrobu nábytku. Pro palivové dřevo jsou vhodné jehličnaté a listnaté dřeviny. Dřevo se zpracovává na pile a obvykle se třídí dle skupin stromů, z nichž pochází. Délka polen je většinou 1m ale stále častěji se nabízejí také polena konkrétních délek a definovaných rozměrů dle druhu topeniště.
Dřevní štěpka, vzniká jako odpad při zpracování dřeva či cíleným drcením dřevních částí. Řadí se k tuhé biomase a sloužící k výrobě tepla. Oproti dřevu se lépe skladuje, má menší obsah vody a po jejím spálení vzniká méně popelu. Štěpka se dále lisuje do pelet či briket pro lepší zpracovatelnost. Na vytápění se používá hlavně v domácnostech s výkonnými kotli a ve větších budovách. Cenově patří mezi nejlevnější způsoby vytápění.
Dřevěné pelety se vyrábějí lisováním dřevěných pilin a hoblin. Mají pevný válcovitý tvar, vyznačují se extrémní hustotou a nízkým obsahem vody. Používají se jako kvalitní ekologické palivo v domácích krbech a kamnech.
20. říjen je u nás vyhlášen jako Den stromů.
Den stromů je svátek, který Stromy oslavuje prostřednictvím jejich společného sázení. V současné době se Den stromů slaví ve více než 40 zemích světa. Většinou se slaví na jaře nebo na podzim, ale datum není celosvětově jednotné a liší se podle klimatických podmínek a doby vhodné k sázení stromů v jednotlivých zemích.
Pár perliček na závěr
- Dobře vyschlé dřevo poznáte podle prasklinek
- Suché tvrdé dřevo hoří a sálá dlouho
- Za nejlepší druhy pro topení je považován buk, dub, jasan, javor a bříza.
- Při správném hoření není kouř z komína téměř vidět.
Přečtěte si také: Máme z lesa - Zápalky