Lepší spánek díky lesu
14. března slavíme Světový den spánku. Tento den upozorňuje na význam spánku pro zdraví, protože jeho nedostatek nebo snížená kvalita negativně ovlivňují jak psychiku, tak tělo. Věděli jste, že procházky v lese snižují hladinu stresu a pomáhají navodit lepší spánek? Les má na naše zdraví i další příznivé účinky.

Den spánku byl založen Světovou spánkovou společností v roce 2008. Od té doby se oslavuje každý rok.
Vliv lesa, přírody a procházek na naše zdraví a spánek
Pobyt v přírodě, zejména v lese, má na lidské zdraví blahodárné účinky. Lesní prostředí přispívá k psychické pohodě tím, že podporuje uvolňování hormonů jako dopamin a serotonin, které navozují pocit štěstí a snižují stres. Náš organismus se zklidňuje a vyrovnává se tepová frekvence. Přirozené světlo a fyzická aktivita v přírodě podporují kvalitnější spánek, zvyšují odolnost vůči stresu a mají pozitivní vliv i při léčbě depresí a úzkostí.
Pohled na zeleň má pro lidskou psychiku doslova blahodárné účinky. Napomáhá pocitu klidu, harmonie, pohody a vnitřní vyrovnanosti. Příznivě působí i na naše oči, které si například po dlouhé práci na počítači lépe odpočinou. To je také důvod, proč se zelená barva a například stěny z mechu velmi často instalují i do kancelářských budov.
Lesní prostředí posiluje naši imunitu. Stromy uvolňují fytoncidy – těkavé organické látky s antibakteriálními, protiplísňovými a protizánětlivými účinky. Byly poprvé popsány ruským biologem Borisem Tokinem ve 30. letech 20. století. Fytoncidy pomáhají rostlinám chránit se před škůdci a patogeny a zároveň mají pozitivní vliv na lidský imunitní systém.
Stromy a listy také pohlcují prach, což zlepšuje kvalitu vzduchu, který dýcháme. Pobyt v přírodě zlepšuje celkový pocit pohody snížením produkce kortizolu, stresového hormonu.
Pravidelné procházky lesem zlepšují zdraví, kondici a zároveň umožňují odpočinout si od ruchu města, hektického tempa života a neustálého přísunu informací. Pokud si z nich uděláte pravidelný rituál, můžete si být jisti, že pocítíte jejich příznivý účinek na zlepšení stavu psychiky, zdraví i spánku.
Vděčnost za volný přístup do lesů
Měli bychom být vděční za možnost volného přístupu do lesů a užívat si jejich klid a krásu. Je důležité si uvědomit, že každý les má svého majitele, a podle toho se v něm chovat s respektem k přírodě i vlastníkům. Ne všude ve světě je volný vstup do lesa obvyklý, proto bychom si měli tohoto privilegia vážit a pečovat o naše lesy pro budoucí generace.
Fakta o spánku a nespavosti
- Nespavostí trpí přibližně 30 % dospělé populace, přičemž 5 % lidí naopak trpí zvýšenou spavostí.
- Podle odhadů specialistů trpí v Česku poruchami spánku až 45 % populace.
- Průměrný dospělý člověk spí v noci asi 7 hodin, přičemž 33 % populace spí za noc pouze 6,5 hodiny.
- Přibližně 90 % snů zapomeneme do 10 minut po probuzení.
- Náměsíčnost není považována za nebezpečnou chorobu, ale riziko úrazů během ní je významné.
- Muži mají v průměru o šest minut delší biologický den, tedy jejich cirkadiánní rytmus se přirozeně posouvá do pozdějších hodin. To znamená, že se mohou cítit méně unavení večer než ženy, které mají obvykle kratší cyklus a mohou přirozeně usínat dříve.
- Kvalitní spánek zlepšuje koncentraci, posiluje imunitní systém a působí jako prevence před kardiovaskulárními onemocněními.

Přečtěte si také: Terapie lesem nebo 7 benefitů, které les přináší našemu zdraví