Léčivá síla jehličí

25.12.2024

Možná jste si všimli, že se vám v posledních dnech doma lépe dýchá, máte víc energie a cítíte se v pohodě. Poděkujte vánočnímu stromku! Ten totiž není jen symbolem svátků, ale i přírodním zdrojem prospěšných silic, které podporují vaše zdraví i psychickou pohodu.

Jehličí uvolňuje do ovzduší silice s řadou pozitivních účinků.

Tyto silice působí jako přírodní čistič vzduchu. Eliminují bakterie, viry a další patogeny. Příjemná vůně je tak jen vedlejším benefitem – hlavní výhodou je lepší kvalita vzduchu, který dýcháme.

Přínos pro dýchací cesty a imunitu

Silice obsažené v jehličí prokazatelně pomáhají zlepšovat funkci dýchacích cest. Jejich inhalace může zmírnit příznaky nachlazení a usnadnit dýchání. Navíc tyto látky podporují imunitní systém, což je v zimním období velmi žádané.

Zvlášť bohaté na silice je jehličí jedle, ale příznivé účinky nabízí i smrk, borovice nebo jalovec. Již starověké civilizace využívaly smrkové esence k léčbě dýchacích potíží, což dokazuje dlouhou tradici těchto přírodních prostředků.

Více o tom, jaké benefity pro naše zdraví přinášejí jednotlivé druhy stromů se dočtete ZDE. 

Jehličí pro klidnější mysl

Kromě fyzického zdraví pomáhají silice z jehličí i našemu psychickému rozpoložení. Jejich vůně má uklidňující a antistresový účinek, pomáhá odbourávat napětí a zlepšuje náladu. Proto se jehličnany často používají v aromaterapii k relaxaci a podpoře psychické pohody.

Teplo domova v kombinaci s příjemnou vůní živého stromku může vytvořit ideální prostředí pro odpočinek a regeneraci.

Jak maximalizovat účinky jehličí


Zajímavost: Jehličí a jeho detoxikační účinky

V lidové medicíně se z jehličí vyrábějí čaje a koupele pro detoxikaci organismu. Například smrkové jehličí se používá k podpoře prokrvení a uvolnění svalů. I během Vánoc si můžete připravit jednoduchou koupel: zalijte hrst čerstvého jehličí horkou vodou, nechte louhovat a přidejte do vany.