Evropa omezuje množství hub, které si lze v lese nasbírat

13.07.2022

Češi se opakovaně řadí k nejaktivnějším houbařům světa a jen v loňském roce si z lesa odnesli 20 tisíc tun hub. Limity pro sběr lesních plodů u nás zatím neplatí, v jiných evropských státech je tomu ale jinak.

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Ačkoli si Češi loni domů přinesli tuny hub za miliardy korun, celková návštěvnost lesa podle údajů Ministerstva zemědělství mírně poklesla. V rekordním roce 2020 se v průměru do lesa vypravil každý Čech 36krát, loni to bylo o dvě návštěvy lesa na obyvatele méně. Lesy jsou nejfrekventovanější ve Středočeském kraji, kam vyráží na výlety obyvatelé naší metropole.

Co všechno jsme si z lesa odnesli v roce 2021

Do lesa loni lidé nejčastěji vyráželi na houby (74,8 % domácností), borůvky (55,4 %), maliny (39,9 %) a ostružiny (38,7 %). Nejmenší zájem byl o brusinky (9,5 %) a bezinky (14,3 %).

Z uvedených dat také vyplývá, že za loňský rok zvládli Češi nasbírat přes 20 tisíc tun hub. Na jednu domácnost tedy připadá 6,07 kilogramu sesbíraných hub ročně.

Přečtěte si také: Češi si loni odnesli z lesa houby, borůvky, maliny a ostružiny za 7,2 miliardy korun 

Silná a slabá léta

Nejplodnějším během sledovaného období byl pro houbaře a sběrače rok 1995, kdy nasbírali téměř 60 tisíc tun lesních plodů. Oproti tomu nejslabší byl rok 2008, kdy si lidé odnesli pouhých 23 tun lesního bohatství.

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

V západní Evropě se sběrem opatrně

Česká republika dlouhodobě platí za houbařskou velmoc. Nicméně houbaření bez regulí, na které jsme u nás zvyklí, mezi celoevropský standard rozhodně nepatří. Neomezený sběr hub je běžný spíše pro východní blok. V západní Evropě je množství hub, které si lidé smějí z lesa odnést, často omezeno.

Možstevní i časové limity pro houbaře

V Rakousku nesmí sběr hub překročit dvě kila a přesně stanoven je také čas, kdy je návštěvníkovi umožněno se do lesa vydat. U našich německých sousedů se situace liší v jednotlivých spolkových zemích. Například v Sasku může pokuta za porušení zákazu sběru hub v chráněných oblastech dosáhnout až 50 tisíc eur.

Za košík hub můžete jít do vězení

Vůbec nejpřísnější pravidla platí v Nizozemsku, které je jedinou zemí Evropské unie, kde platí zákaz sběru hub v jakémkoliv množství. Porušení tohoto zákazu pak podle místních zákonů znamená pytláctví, za které může ve výjimečných případech hrozit i měsíční odnětí svobody. Také v oblíbeném Chorvatsku je třeba se na návštěvu lesa předem připravit. Pokud chce někdo houbařit, musí mít předem sjednané speciální povolení, které je nutné každoročně obnovovat.

Přečtěte si také: Co se v lese může a co naopak ne?