Dobré důvody proč strávit letošní dovolenou v lese
Dle studií pomáhá pobyt v lese zlepšit naše zdraví i psychickou pohodu. Zdejší vzduch je vlahý a prosycený pryskyřicí. Děti se tu vydovádí při házení šiškou na cíl, u mlsání lesních jahod a my dospělí můžeme usednout na koberec mechu s knížkou. Léto v lese má zelenou!
10 důvodů, proč místo k moři vyrazit na prázdniny do lesa:
1. Díky lesu se budete více hýbat
Procházky přírodou jsou pro naše zdraví ideální volbou. V lese si můžete být jisti tím, že vdechujete čerstvý vzduch bez škodlivých zplodin. A čím více kilometrů za cílem svojí cesty to máte, tím lépe! Nezapomínejte ale na pevnou, nejlépe kotníkovou obuv, která poskytne noze pevnou oporu a minimalizuje riziko zranění. Také s sebou vždy mějte v batohu láhev vody, svačinu a něco teplejšího na sebe pro případ zhoršení počasí. Nabitý mobil, případně powerbanka by měli být též součástí vaší výbavy, pokud míříte do lesa.
Přečtěte si také: 5 pravidel bezpečné návštěvy lesa s dětmi přímo od lesníků
2. Zapojíte všechny smysly
Užívejte si vůni jehličí, projděte se bosky po mechovém koberci, pohlaďte kůru stromu a zaposlouchejte se do trylkování ptáků i šumění. Zapojením všech svých smyslů se učíme naplno prožít přítomný okamžik tady a teď, což je dle psychologů velmi důležité pro náš pocit pohody. A nejen pro nás, také pro děti.
Přečtěte si také: Jak se chovat v lese s dětmi
3. Budete dovádět spolu s dětmi
Vodní hrátky v potůčku, stavění domečků pro lesní elfy, hod šiškou do dálky a ochutnávání borůvek, až budete mít všichni jazyk dočista fialový. Užívejte si a blbněte. Jen pozor, abyste u toho nedělali příliš hluku. Pamatujte na to, že lesní zvěř potřebuje klid.
Přečtěte si také: DIY inspirace: Lesní domky elfů nebo Co se v lese může a co naopak ne?
4. Sbírejte, inspirujte se a tvořte!
V českých lesích máme oproti mnoha okolním státům tu výhodu, že můžeme sbírat houby, borůvky, jahody, maliny i ostružiny zcela legálně. Samozřejmě za předpokladu, že nepoškozujeme přírodu a nevstupujeme do chráněných oblastí. Kromě lesních plodů se hodí přinést si z výletu v lese i pár šišek, klacíků případně dalších zajímavých přírodnin. Spolu s dětmi z nich pak můžete za deštivého počasí tvořit. Inspirací vám mohou být třeba lesní zvířátka.
Přečtěte si také: DIY inspirace: Prázdninové tvoření s dětmi nebo Recept: Borůvkový koláč, jako od babičky!
5. Pobyt v lese pomáhá proti alergii a astmatu
Pokud trpíte vy nebo vaše děti astma nebo alergii může vám pobyt v lese pomoci. Přispívá totiž k léčbě dechových onemocnění, má protizánětlivé účinky, snižuje náchylnost k alergiím, rozšiřuje průsvit dýchacích cest a usnadňuje tak vykašlávání. Bylo dokonce zjištěno, že děti starší 6 let, které žijí v blízkosti lesa trpí výrazně méně na různé alergie. Výzkum v Rakousku, který se týkal astmatu, zase ukázal, že děti, které trávily týden v lese, neměly dva měsíce astmatický záchvat. Děti, které pobývaly v lese a k tomu ještě trávily čas u vodopádu, neměly projevy astmatu dokonce čtyři měsíce.
Přečtěte si také: 20 důvodů, proč je pro nás les důležitý
6. Uděláte něco dobrého pro svůj krevní tlak
Lékaři došli ke zjištění, že pravidelný pobyt v přírodě může snížit vysoký krevní tlak a riziko kardiovaskulárních onemocnění. Procházkami v lese tedy těmto zdravotním obtížím předcházíme a v případě, že jimi již trpíme, lze pobyt v lese aplikovat jako podpůrnou terapii ke klasické léčbě.
7. Předejdete stresu a pocitu vyhoření
Už dvě hodiny týdně strávené v přírodě stačí na to, aby se lidé uklidnili a načerpali energii. Pobyt v lese má zásadní vliv na odbourávání stresu a pomáhá předcházet stavům vyhoření. V Irsku mají například lidé, kteří trpí stresem, možnost zúčastnit se šestitýdenní "lesní terapie", založené na pravidelném pobytu v lese. Je prokázáno, že pomocí této aktivity dochází k významnému snížení úrovně stresu.
8. Působíte v prevenci duševních chorob
Pobyt v lese má pozitivní vliv na léčbu duševních poruch, jako jsou deprese nebo úzkosti. Lidé, kteří se těmito problémy potýkají, by měli zkusit les vnímat všemi smysly. Užívat si jeho vůni, vlhkost, bosou chůzi po chladivém mechu, svěžest vody v potůčku. Jedná se o smyslovou terapii, která má veskrze pozitivní vliv na každého z nás. Pomáhá nám, spojit se s přírodou, vnímat její sílu a harmonii.
9. Pomůžete snížit hyperaktivitu svých dětí
Stavění domečků z mechu a šišek, hry na skřítky a víly, běhání mezi stromy. Hry, které dětem rozvíjejí kreativitu, učí je pracovat s rizikem, dodávají pocit sebeúcty a umožní jim, volně si hrát a objevovat. Právě takové aktivity, snižují dle odborníků u dětí problémy s chováním, jako je hyperaktivita. V některých případech lze pozorovat dokonce i zlepšení neurovývojové poruchy ADHD.
10. Užijete přírodní antibiotikum bez vedlejších účinků
Obzvláště pozitivní účinek má na lidské tělo lesní vzduch. Z hlediska zdraví je pro nás nejefektivnější pobyt v jehličnatých lesích, které produkují blahodárné těkavé látky, takzvané balzamické silice - fytoncidy. Fytoncidy, jsou vlastně nepravá antibiotika - usmrcují různé mikroorganizmy, hlavně zoospory, prvoky, bakterie, plísně, které mohou napadnout náš organismus, zejména, pokud je oslabený.
Přečtěte si také: 5 způsobů, jak stromy zlepšují klima. Znáte je?
Terapie lesem
Pro zlepšení koncentrace a kreativity, spojení s přírodou a redukci stresu existuje dokonce lesní terapie -. certifikovaná metoda, kterou si po světě oblíbily tisíce lidí. Vychází z japonské metody Šinrin-joku a jedná se o velmi efektivní způsob kontaktu s přírodou, který pomáhá ke zklidnění, uvolnění stresu, posílení imunitního systému a zlepšení řady psychických funkcí. Probíhá formou fyzicky nenáročných aktivit a vycházek, jejichž cílem je zapojení všech našich smyslů. Dotýkat se kůry stromů, přivonět si ve květu lípy, zaposlouchat se do trylkování ptáků a vnímat les v jeho klidném tempu a harmonii. Výsledkem je mimo jiné plné prožívání přítomného okamžiku a stav spokojeného uvolnění naší pozornosti jemuž se říká mindlessness.
Užijte si báječné léto plné radosti, pohybu i odpočinku!