DIY inspirace: Helloweenské tvoření pro malé i velké

17.10.2024

Halloween je původně keltský svátek, který se slaví v USA, Kanadě, Velké Británii, Austrálii a v dalších anglosaských zemí. Charakterizují ho vydlabané dýně, strašidelná výzdoba a pokud máte dost odvahy, tak i hrůzostrašné masky. Máme pro vás porci inspirace, jak se na tento svátek tvořivě připravit. 

Datum Halloweenu je každý rok stejný - slaví se 31. října. To je den před křesťanskou slavností všech svatých. 

I když se může zdát, že svátek u nás nemá zas až takovou tradici, děti ho milují. Paní učitelky ve škole a školce s nimi už v průběhu října vytváří bubáky, strašidla či duchy. Děti si jimi pak zdobí okna a nástěnky ve třídách a netrpělivě očekávají helloweenské oslavy, kdy můžou přijít v maskách a užijí si společně zábavu i občerstvení. 

My z Kouzla lesa se zaměřujeme zejména na tvoření z přírodních materiálů, máme pro vás ale i pár zajímavých tipů z jiného soudku, které nás zaujaly.

Dýně

Dýně jsou jistě nejznámějším symbolem tohoto svátku. Svíčky se do nich vkládají proto, aby usnadnily koledníkům orientaci v potemnělých ulicích. Strašidelný obličej má odhánět zlé duchy. Zajímavé je, že Skotové a Irové původně vyřezávali tuříny. S dýní přišli teprve imigranti z Ameriky, neboť se s ní lépe pracuje a výsledný efekt je pěknější. Možná, že i vy sami z dětství pamatujete, bubáky vydlabané z řepy. 

Náš TIP: Dýni odřízněte vrchní část (vznikne jakási poklička), vydlabejte dužinu polévkovou lžící a pro vyřezávání si vezměte malý a ostrý nožík. A pokud se vám do klasiky nechce, vytvořte si mini dýničky ze žaludů, nebo si je natiskněte spolu s dětmi s pomocí rozkrojeného jablka na papír. 

Bubáci

Podle pověr čarodějnice doprovázejí na cestách zlé duchy. Lidé se jich báli a věřili, že na Halloween mají zlé síly největší moc. Při tvoření, zejména s malými dětmi, volte proto strašidla přátelská a spíše legrační než strach nahánějící. 

Náš TIP: Na výrobu snadní jsou třeba bubáci z podzimního listí nebo oblázků. Nás zaujaly ovocné mumie nebo strašidelné piškvorky z pomalovaných kamínků. Tvoření zvládnou i děti! 

Sovy, pavouci, netopýři a další havěť 

Z některých běhá mráz po zádech, jiní dokáží ten strašidelný pocit trochu rozmělnit. Vyrazte si s dětmi na procházku do lesa a dejte se pak doma nebo na zahradě do zábavného vytváření zvířátek. A pokud chcete ještě větší porci inspirace, tady jí máte! DIY tvoření s dětmi: Veselé postavičky ze šišek

Jiné hrůzostrašnosti 

Oči všech barev, které na vás upírají svůj pohled. Zombie jako z hororu. Mumie, bubáci, strašidla a další. To všechno můžete s pomocí speciálních akrylových fixů namalovat na kamínky. 

Náš TIP: Pro hezčí a trvanlivější efekt doporučujeme použít ještě fixační lak, kterým hotový výrobek přetřete nebo nastříkáte. 

Dekorace pro maminky a babičky

Aby té hrůzy okolo nás nebylo zas až tak moc, vyzdobte si svůj dům, byt či vstupní dveře. Dýně a bubáci jsou určitě povoleni, stejně jako zářivé chryzantémy, vřesy a další rostliny. Na výrobu věnce vám poslouží šišky, oříšky, žaludy a koření. Pocit tepla a pohodlí doma pak vykouzlí plamínky svíček. 


Historie a tradice svátku Helloween

Název Halloween je zkratkou spojení All Hallows' Eve, kterým se ve staré angličtině označoval předvečer dne všech svatých. Lidé si při něm připomínají své zesnulé předky. První zmínky o svátku sahají přibližně do roku 1745. Jeho název se v průběhu let natolik komolil, až vznikl pojem Halloween.

Historie Helloweenu sahá k slavnostem Samhain. Při nich skotští Keltové slavili úrodu, konec léta a příchod podzimu. Od 16. století bylo zvykem chodit v kostýmech od stavení ke stavení a výměnou za básničku či koledu získat něco dobrého. 

Do Ameriky se Halloween rozšířil s přílivem imigrantů z Irska a ze Skotska v 19. století. Puritáni z Nové Anglie žijící na východě USA byli zpočátku proti oslavám Halloweenu.

Je bezesporu skvělé najít si důvod k veselí. Tak proč ne, právě o Helloweenu? Každý pak oslavy může pojmout dle svého. Od výzdoby interiéru, setkání s přáteli a jejich dětmi v kostýmech, až po čas trávený rozjímáním.