Desatero pro zimní procházku lesem
Zimní příroda může překvapit. Do lesů každoročně vyráží mnoho nezkušených výletníků, kteří svojí nepřipraveností riskují zdraví a přidělávají práci záchranářům a lesníkům. Poradíme, jak se na výšlap zimním lesem vybavit a na co si dát pozor.
V poslední
době, není výjimkou, že na zimní výlety vyrazí lidé ve slabých teplácích
vhodných spíš do posilovny a v lehkých plátěných botách. Ženy se pak
vydávají obdivovat krásy přírody bez čepic a v kozačkách určených pro
městské chodníky, které se smekají a mrznou v nich prsty.
Pamatujte na to, že les není město a tomu přizpůsobte svoje vybavení i chování.
1. Dobře plánujte
Na delší výlet vyrazte z domova raději už ráno a ne až po obědě. Nezapomeňte, že se v zimě brzy stmívá. Pokud se kdekoli během túry zdržíte, může se stát, že se budete vracet potmě, což zásadně ztíží orientaci. Je nutné, aby někdo další věděl, kam se chystáte a kdy se plánujete vrátit.
2. Pořádně se oblečte
Jak už bylo řečeno, zimní les není město a tomu je třeba přizpůsobit své oblečení a boty. Ty by měly být pevné, šněrovací a spíše vyšší, aby dobře fixovaly kotníky. Samozřejmě by nám v botách neměli mrznout a navlhnout nohy - funkční outdoorová obuv tohle všechno zajistí. Důležité jsou i kvalitní, teplé ponožky.
Na výlet v lese bychom měli volit i příhodné oblečení, teď v zimě hlavně dostatečně teplé. Počasí se může během vycházky i velmi výrazně zhoršit a v lehkých kalhotách a bundě riskujeme zdraví nebo dokonce život, pokud se vlivem okolností náš pobyt v lese protáhne. Čepice a rukavice jsou nezbytností.
S sebou do batohu si přibalte i náhradní ponožky a jednu vrstvu oblečení, pokud by se ochladilo.
3. Nezapomeňte mobil a powerbanku
Mobil má dnes asi každý s sebou, nezapomínejte ale průběžně kontrolovat stav baterie. Zejména tehdy, když hodně používáte fotoaparát, který baterii dává zabrat. Pokud by došlo ke zranění, nebo jiné neočekávané události, musíte být schopni si rychle přivolat pomoc a se záchranáři komunikovat. A to jde se zbývajícími pěti procenty baterie těžko. Proto mějte v batohu připravenou powerbanku, která slouží pro dobití baterie v terénu.
4. Vezměte si svítilnu a deku
Pro případ, že se váš výšlap neplánovaně protáhne, nezapomeňte si vzít spolehlivou a nabitou svítilnu, případně čelovku. Když se setmí, v lese je opravdu tma a pouliční lampy tady nesvítí.
S sebou do batohu přibalte deku, může se vám hodit, pokud se někdo zraní, nebo se náhle ochladí.
5. Dejte si pozor na padající větve
Větve stromů, mohou pod tíhou sněhu padat a způsobit tak vážné zranění. Buďte proto opatrní a pohybujte se jen po vyznačených trasách. Do lasa raději vůbec nechoďte za větrného počasí a pamatujte na to, že riziko padajících větví může přetrvávat i několik dní po jeho odeznění.
6. Nainstalujte si aplikaci záchranka
Aplikace slouží ke snadnému kontaktování záchranářů a její výhodou je, že automaticky ukládá a sdílí lokalitu, kde se právě nacházíte. Pokud se v lesích ztratíte, budou záchranáři díky aplikaci vědět, kde vás mají hledat.
7. Držte se značených tras
Zatímco v létě lesy mnohdy lákají k tomu, aby člověk sešel ze značené cestičky a užil si odlehlejší místa, v zimě se do takových dobrodružství nepouštějte. Mějte jasný plán, kam a kudy půjdete, a toho se držte.
8. Nachystejte si pití a svačinu
Zatímco v létě jste zvyklí brát s sebou na výlety obyčejnou pet láhev, vsaďte v zimě raději na termosku. Po několika hodinách v mrazu byste totiž mohli mít místo pití kostku ledu. Pro získání sil na výšlapu nezapomínejte ani na svačinu - ideální je celozrnné pečivo, krekry, energetické tyčinky, sušené ovoce a ořechy. Zásoby mějte raději větší, pro případ, že byste se v lese neplánovaně zdrželi.
9. Hlídejte děti
V lese zapadaném sněhem uvidíte svoje děti "na bílém podkladu" poměrně dobře. Hrozí ale, že by si při pobíhání okolo mohly zvrknout nohu - pod sněhem není vidět, kam šlápnou. Stejně tak dejte pozor na padající větve i velké kusy sněhu na stromech - ten může být namrzlý, těžký a při pádu z výšky nebezpečný. Děti by se měly pohybovat ve vaší blízkosti a chovat se tiše. Zima je obdobím odpočinku pro mnohé lesní obyvatele a my jakožto návštěvníci lesa bychom to měli respektovat.
10. Nepřeceňujte své síly
Asi nejdůležitější pravidlo ze všech, platné za všech okolností. Pokud vám v půlce plánovaného výletu připadá, že už máte dost, buďte soudní, otočte se a vraťte se.
Užijte si své zimní toulky lesem v bezpečí a pohodě!
Přečtěte si také: Sníh v lese přispívá k doplnění podzemních vod nebo Terapie lesem